چگونگی راه اندازی کار و کاسبی؛ ۱۰ نکته واسه شروع کسب وکارتان در سریع ترین زمان ممکن

دنیای کار و کاسبی پر از آدم هاییه که می خوان موفق شن و پس سعی خیلی زیادی می کنن، اما دستِ آخر نمی تونن کسب وکار خود رو به درستی راه اندازی کنن. به چه دلیل همچین چیزی اتفاق میفته؟ بخش خیلی از دلایل به این موضوع باز می گردن که خیلی از کارآفرینا، چگونگی راه اندازی کار و کاسبی و رساندن کسب وکار خود از «نقطه الف» به «نقطه ب» رو نمی دونن. «نقطه الف» جاییه که ایده یا ایده های استارتاپی فوق العاده تو ذهن کارآفرین هست و «نقطه ب» جاییه که کار و کاسبی به امنیت، ثبات و رشدی نسبی در بازار رسیده و کسب درآمد می کنه.

اما بین این دو نقطه، همه چیز سخته، از دید هدفمند، یکی از بهترین راه های ساختن کسب وکار خودتون اینه که به سرعت ایده رو از ذهن به محصولی قابل عرضه در بازار تبدیل کنین. همراه ما باشین، در این مقاله می خواهیم درباره چگونگی راه اندازی کار و کاسبی صحبت کنیم.

 

۱. فقط شروع کنین

طبق تجربه ما، در دنیای کسب وکار، شروع سریع مهم تر از شروع دقیقه. به این واقعیت فکر کنین که اگه کسب وکار خود رو شروع نکنین، هیچ اتفاقی نخواد افتاد. باید قادر باشین تا هر چیزی رو که شما رو از شروع کردن باز می داره، از چیزای خیلی کوچیک گرفته تا مهم ترینا، ندیده بگیرین یا به سرعت اونا رو برطرف کنین و بعد :

  • اولین خط از کد خود رو بنویسین؛
  • دامنه ی سایت دلخواه خود رو ثبت کنین؛
  • محصول خود رو روی کاغذ بکشین؛
  • نمونه ساده ای از محصول خود رو طراحی و اجرا کنین.

هیچی جز خودتون مانع شروع کار و کاسبی شما نیس. اولین چیزایی رو که واسه شروع احتیاج دارین انجام بدین.

۲. هرچیزی رو می تونین بفروشین

دسته ای از کارآفرینان وجود دارن که خوب میدونن که می خوان چی رو بفروشن، دسته ای دیگر اصلا نمی دونن که چی رو می خوان بفروشن و فقط می خوان چیزی رو عرضه کنن. پیشنهاد ی ما در چگونگی راه اندازی کار و کاسبی اینه: هر چیزی رو می تونین بفروشین.

خیلی از کارآفرینان بزرگ دنیا «چیزای جدیدی» نمی فروختن، اونا فقط سعی داشتن تا «متفاوت» یا «بهتر» بفروشن.

  • سام والتون (Sam Walton) صاحب مغازه والمارت، چیزایی رو می فروخت که شما می تونین اونا رو بر سر هر چهارراه و در هر سوپرمارکتی، پیدا کنین.
  • تد ترنر (Ted Turner) مؤسس شبکه سی.ان.ان، خیلی راحت حق اشتراک و پخش برنامه های تلویزیونی و تبلیغاتی رو می فروخت.
  • هاوارد شولتز (Howard Schultz) مدیرعامل استارباکس، قهوه می فروخت.
  • وارن بافت (Warren Buffett) سهام بقیه رو خرید و فروش می کرد.

کارآفرینان همیشه مخترع نیستن. شما می تونین محصول فرد دیگری رو بگیرین و بفروشین. ریچارد برانسون (Richard Branson) در ناامیدی خطوط هواپیمایی ویرجین رو راه اندازی کرد. اون قصد داشت تا واسه قراری عاشقانه ، به جزیرها ویرجین سفر کنه، اما پرواز اون در فرودگاه کنسل شد. بعد از این اتفاق، اون بدون داشتن پول کافی، یک جت شخصی رو کرایه می کنه و به این سفر میره. اما چیجوری؟

چگونگی راه اندازی کار و کاسبی؛ ۱۰ نکته واسه شروع کسب وکارتان در سریع ترین زمان ممکن آموزشی

در شبی که پرواز اون به جزیره ویرجین کنسل می شه، اون روی تخته سیاهی می نویسه: «بلیط پروازهای ویرجین، فقط ۲۹ دلار» و به بین افرادی میره که پرواز اونا به جزیره ویرجین کنسل شده بود؛ اون به اندازه تعداد صندلیایی که در جت شخصی وجود داشت، بلیط فروخت و هزینه پرواز با جت شخصی رو در همون جای به دست آورد و در همون شب به طرف جزیره ویرجین پرواز کرد.

معنی این بخش رو فهمیدین؟ فقط رو به جلو حرکت کنین و چیزی بفروشین. هر چیزی رو که می تونین.

۳. از کسی پیشنهاد ای بخواهید و بعد از اون بخواهید تا اونو بکنه

چگونگی راه اندازی کار و کاسبی؛ ۱۰ نکته واسه شروع کسب وکارتان در سریع ترین زمان ممکن آموزشی

وقتی کسب وکاری رو شروع می کنین، به طور حتم جواب تموم سؤالات خود رو نمی دونین. مثلا می خواید شرکت خود رو ثبت کنین. اما باید مسئولیت محدود باشه یا تعاونی و ….؟

شما باید واسه پیدا کردن جواب خود از مؤسسات ثبت شرکت یا وکیلی کمک بخواهید و اون مؤسسه یا شخص، شما رو راهنمایی می کنه و می گه که چه نوع شرکتی واسه کار و کاسبی شما مناسبه. اما بعد چه؟ شما باید از اونا بخواهید تا براتون کار ثبت شرکت رو بکنن. اینطوری شما به سرعت تونسته اید تا فرد خبره ای رو در ازای مبلغ کمی در کار و کاسبی خود به کار بگمارید. این مبلغ رو از کجا بیارین؟ شما می تونین با دادن بخشی از سهام خود به شخص دلخواه یا پرداخت به شکل چک یا معوقه، این موضوع رو حل کنین.

وقتی مشکلی ایجاد می شه و شما جواب اونو نمی دونین، کسی رو پیدا کنین که راه حل اون مشکل رو می دونه. بعد اون متخصص به شما راه حلی رو پیشنهاد می کنه، در هر زمینه از کسب وکار خود این عمل رو انجام بدین. از مراحل تولید گرفته تا طراحی لوگو یا حسابداری و … از اون شخص بخواهید تا این کارا رو واسه شما بکنه.

کار و کاسبی شما بیشتر از چیزی که خودتون در چنته دارین، به کمکای جور واجور، علم و مهارتای حرفه ای احتیاج داره. از افراد بخواهید تا واسه شما کار کنن.

۴. فریلنسر استخدام کنین

اگه می خواید که بهترین استعدادها رو با بهترین هزینه پیدا کنین، شاید در نزدیکی خود اینجور افرادی رو پیدا نخواهید کرد. شاید بهتر باشه که از نیروی کار آنلاین و دورکار و فریلنسر استفاده کنین تا کار شما، با تجربه و قیمتی مناسب انجام شه. بعضی وقتا خیلی راحت می تونین کار و کاسبی خود رو با کمک نیروای متخصص راه اندازی کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری کودکی خلاق داشته باشیم

۵. نیروی قراردادی استخدام کنین

کارفرما شدن به معنای حجم بالایی از کارا و مسئولیت هاییه که باید به سرعت به پایان برسونین. گرچه اینجور موضوعی سرعت کار و کاسبی شما رو پایین میاره و افراد کمی هستن که مایل به غرق شدن در راه اندازی کار و کاسبی و کار کردن به شکل دائمی باشن.

به جای استخدام کارمند، از نیروی قراردادی استفاده کنین. در این صورت از هر شخصی طبق استعداد و توانایی هاش کمک خواهید گرفت و در راه انجام کارا، همه چیز رو تا پایان کار در اختیار بقیه نمی ذارین و کنترل بهتری واسه به نتیجه رساندن کارا دارین. اینطور جواب به سؤالات ذهنی تون واسه چگونگی راه اندازی کار و کاسبی شفاف تر و روشن تر هستش.

۶. هم بنیان گذار پیدا کنین

چگونگی راه اندازی کار و کاسبی؛ ۱۰ نکته واسه شروع کسب وکارتان در سریع ترین زمان ممکن آموزشی

در جواب به چگونگی راه اندازی کار و کاسبی به چیزی بالاتر از سخت کوشی و اشتیاق احتیاج دارین. الهام و کمک گرفتن از مهارتای یک هم بنیان گذار، در این راه به شما کمک می کنن. افرادی که سرمایه گذاری جسورانه انجام میدن، به جای سرمایه گذاری بر افراد، بیشتر علاقه مند سرمایه گذاری روی کار و کاسبیایی هستن که به شکل تیمی فعالیت دارن. حتی داشتن سه هم بنیان گذار هم موضوع عجیبی نیس، چون میشه فرض کرد که شما مجموعه مراتب واضحی واسه تصمیم گیری دارین.

هم بنیان گذاران مهارتای ناقص شما رو کامل می کنن و اینطور حتی بالاتر از چیزی که فکر می کنین پیش خواهید رفت.

۷. با کسی کار کنین که شما رو به طرف عملکردی فوق العاده جهت می ده

یکی از دلایلی که استیو جابز تونست شرکت اپل رو به یکی از خلاق ترین و باارزش ترین برندای دنیا تبدیل کنه، این بود که اون می تونست افراد رو به طرف فعالیت بیشتر جهت بده.

اون می گه: «کار من آسون گیری به افراد نیس. کار من اینه که از اونا افراد بهتری بسازم. کار من اینه که بخشای جور واجور شرکت رو به همکاری با همدیگه وا دارم و راه رو واسه این موضوع صاف و شفاف کنم و منابع رو واسه پروژه های کلیدی آماده سازم. ما واسه این منظور، افراد فوق العاده ای رو در اختیار داریم و سعی می کنیم که اونا رو تشویق کنیم تا همیشه بهتر از پیش باشن و با دیدگاهی تهاجمی با چگونگی انجام کارای خود روبرو شن.»

بله، استیو جابز شخصیتی تهاجمی و حتی غیرمهربان داشت، اما درمورد چگونگی راه اندازی کار و کاسبی اون این توانایی رو داشت تا از افراد، عملکردی بهتر از چیزی که خودشون فکر می کردن، دریافت کنه. شما می تونین اینجور ویژگیایی رو در هم بنیان گذار خود، شریک تجاری، دوست و مربی یا کارمندتان پیدا کنین و از این مهم تر می تونین سطح انتظار مشابهی از اعضای تیم خود داشته باشین. همونطور که استیو جابز گفته: «با داشتن توقع از افراد واسه انجام فوق العاده کارا، می تونین اونا رو به طرف کارای عالی و داشتن عملکردی فوق العاده جهت بدین.»

چگونگی راه اندازی کار و کاسبی؛ ۱۰ نکته واسه شروع کسب وکارتان در سریع ترین زمان ممکن آموزشی

۸. فقط روی پول و میزان درآمد تمرکز نکنین

چگونگی راه اندازی کار و کاسبی؛ ۱۰ نکته واسه شروع کسب وکارتان در سریع ترین زمان ممکن آموزشی

در جواب به چگونگی راه اندازی کار و کاسبی یکی از بهترین پیشنهادا اینه که فقط نگران این موضوع که درآمد شما از کجا خواهد اومد، نباشید. یک محصول یا خدمت خوب همیشه راه خود رو واسه کسب درآمد پیدا میکنه.

این موضوع درسته. تمرکز نزدیک بینانه بر کسب درآمد و پول، شما رو کلا از راه کسب وکار خارج می کنه. فرقی نمی کنه که با سرمایه شروع کردین یا وام گرفتین یا مدل قیمت گذاری فوق العاده ای دارین، ذهن خود رو از این موضوعات خالی کنین و بذارین تا کار و کاسبی تون مراحل رشد خود رو طی کنه. رشد همیشه مساوی با افزایش سرمایه کار و کاسبی نیس. رشد به معنای شکافتن، تغییر، فروش و انجام کارایی بیشتر از خواسته پوله. اگه شما در کسب وکار خود راه جدیدی ایجاد کردین، این نشونه واقعی رشد شما هستش.

۹. واسه بازاریابی، زمان و هزینه بذارین

بازاریابی، یکی از بهترین چیزهاییه که باید واسه کار و کاسبی خود انجام بدین. وقتی واسه محصول یا خدمت خود بازاری پیدا می کنین، درمقابل افرادی قرار خواهید گرفت که مایل هستن از شما خرید کنن. بازاریابی تلف کردن زمان نیس و یکی از بهترین سرمایه گذاریا در اول راه اندازی کار و کاسبی شما هستش.

۱۰. با مشتریان پنهون ی خود صحبت کنین

کار و کاسبی تنها تو ذهن خود کارآفرین وجود نداره. کار و کاسبی در چشم انداز مشتریان فعلی و پنهون هم هست.

اگه مردم بخوان که محصول شما رو خریداری یا استفاده کنن، شما باید هرچیزی رو که می تونین درباره مشتریان خود یاد بگیرین. باقی موندن یا نابودی کار و کاسبی شما به میزان پذیرش محصول و خدمات شما وابسته.

هرچه سریع تر درباره افکار مشتریان تون نسبت به اجناس و خدمات خود بدونین، زودتر می تونین راه خود رو اصلاح کنین و خدمات و اجناس تون رو به شکل بهتری به اونا ارائه بدین.

نتیجه گیری درباره چگونگی راه اندازی کار و کاسبی

چگونگی راه اندازی کار و کاسبی؛ ۱۰ نکته واسه شروع کسب وکارتان در سریع ترین زمان ممکن آموزشی

شروع سریع کار و کاسبی معنیش این نیس که اندازه تون رو به زور افزایش بدین. گسترش اتفاقیه که با احتیاط و همراه با ریتمی منظم روی می ده.

شروعِ سریع به این معناست که از تموم منابع موجود به عنوان اهرمی واسه تمرکز بر چیزی به نام شروع کردن، استفاده کنین. شروع کردن موضوع اصلیه. هنگامی که کسب وکار شما سرپا و در حال فعالیت باشه هر چیزی ممکن میشه. کار و کاسبی مثل یک مسابقهه. هرچه سریع تر باشین، به احتمال بیشتری برنده هستین.چگونگی راه اندازی کار و کاسبی؛ ۱۰ نکته واسه شروع کسب وکارتان در سریع ترین زمان ممکن آموزشی

ایده خود رو به پول تبدیل کنین


۳

دسته‌ها: آموزشی